Menu Zamknij

Wypożyczalnia plecaków lawinowych Zakopane

Jeżeli jesteś zainteresowany jeżdzeniem na nartach ski tour lub desce splitboard w terenie zagrożonym lawinowo nie zapomnij o bezpieczeństwie! To właśnie lawinowe ABC oraz plecak lawinowy mogą uratować Ci życie podczas gdy porwie Cię lawina! Skorzystaj z usług naszej wypożyczalni i zaopatrz się w niezbędny i sprawdzony sprzęt, aby móc bezpiecznie uprawiać swój ukochany sport!

Jaki sprzęt można u nas wypożyczyć?

W naszej wypożyczalni znajdą Państwo plecaki lawinowe francuskiej marki ARVA. Plecaki lawinowe wyposażone w butle stalowe lub carbonowe.

Pamiętaj! Podczas zimowych wycieczek górskich nie zapomnij o Lawinowym ABC.

Plecaki lawinowe dostępne w naszej wypożyczalni wykonane są z trwałego materiału Cordura, który zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym podczas użytkowania.

Dostępne dwie wielkości plecaków 15 oraz 25 litrów.

Klienci naszej wypożyczalni mogą skorzystać z darmowej rezerwacji sprzętu górskiego oraz narciarskiego! Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej!

Nie wiesz jak do nas trafić? Kliknij tutaj, a link przekieruje Cię bezpośrednio do strony informacyjnej z adresem, numerem telefonu oraz mapą google!

Jak działa plecak lawinowy?

Plecaki lawinowe i ich system napełniających się gazem poduszek, pomimo pozorów nie polega na “unoszeniu się” na powierzchni lawiny dzięki wyporności. To nie kapok, który unosi nas na wodzie.

Plecak lawinowy działa na zasadzie odwróconej segregacji (inverse segregation), która wyrzuca na powierzchnię większe obiekty (głównie bryły śniegu), a w tym nas z wypełnioną sprężonym gazem poduszkę plecaka lawinowego. Proces ten możemy porównać do paczki chipsów. Jeżeli nią potrzęsiemy na wierzch wyjdą większe kawałki, a na dnie zostaną najmniejsze.

Jak używać plecaka lawinowego?

Plecak lawinowy w porównaniu do zwykłego plecaka podczas zagrożenia lawinowego powinien zostać bardzo dobrze zapięty (zarówno pas biodrowy jak i piersiowy). Podczas zjazdu z lawiną nie może nam go zerwać z pleców.

Podczas sytuacji zagrożenia należy pociągnąć za uchwyt mieszczący się na ramieniu plecaka. Aktywuje on cały system napełniania gazem poduszek plecaka lawinowego. Proces ten trwa bardzo szybko, ze względu na fakt napełnienia butli gazem pod wysokim ciśnieniem.

Kiedy plecak lawinowy może nas uratować?

Sam fakt posiadania plecaka lawinowego nie zawsze gwarantuje nam 100% bezpieczeństwa. Plecak ten nie uchroni nas przed różnymi obrażeniami powstałymi podczas zjazdu z lawiną np.: uderzenie w skałę.

Dodatkowo należy pamiętać, że plecak lawinowy nie pomoże jeżeli zostaniemy przysypani śniegiem podczas wypłaszczania terenu (zjeżdżający śnieg z góry nas zasypie).

Jeżeli trasa lawiny jest krótka lub lawina jest zbyt mała to proces odwróconej segregacji (inverse segregation), dzięki której utrzymujemy się na powierzchni lawiny nie zajdzie, a my nie zostaniemy “wypchnięci” na powierzchnię.

Pomimo tych faktów użycie plecaka lawinowego podczas sytuacji zagrożenia znacznie podnosi szanse na przeżycie utrzymując nas na powierzchni lawiny.

Gdzie sprawdzić informacje na temat aktualnego zagrożenia lawinowego?

Informacje na temat obecnego zagrożenia lawinowego można znaleźć na oficjalnych stronach TOPR – kliknij tutaj, oraz TPN – kliknij tutaj.

Dodatkowo w Punkcie Informacji Turystycznej TPN na ul. Chałubińskiego 44, Zakopane.

Podczas wejścia na szlaki można znaleźć tablice informacyjne TPN, na których ukazany jest stopień zagrożenia lawinowego. Znaleźć je można np.: przy dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch.

Podczas gdy obowiązuje zagrożenie lawinowe na terenie TPN można zauważyć dwa rodzaje tablic ostrzegawczych. Pierwsza – szachownica – oznacza wejście na teren, obszar, który zagrożony jest lawinami. Natomiast druga – ręka – oznacza wejście na teren, obszar, który jest bezpośrednio zagrożony lawinami. Po przekroczeniu tego drugiego należy być świadomym, że dalsza podróż zagraża naszemu życiu lub zdrowiu.

 

szachownica

 

ręka